Moda na wieczór i karnawał we wrocławskim Muzeum Narodowym
2007/1/19 16:20:00
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można do nadal zwiedzać wystawę „Od zmierzchu do świtu. Moda na wieczór i karnawał”. Prezentowana w autentycznej sali balowej w muzeum wystawa obejmuje kreacje wieczorowe XIX i XX w., akcesoria mody (pantofelki, wachlarze, karnety balowe, torebki, szale, etc.) oraz grafiki i ryciny z projektami kostiumów na bale maskowe.
Od organizatora: „W „Kopciuszku”, najsławniejszej baśni świata, balowa suknia i pantofelki otwierają zakochanym drogę do spełnienia najgłębszych pragnień. Archetypy mody wieczorowej przemawiają do zmysłów i wyobraźni, ich istotą jest seksapil. Od zmierzchu do świtu, gdy sprawy dnia wydają się odległe, a prace zakończone, do głosu może dojść fantazja i przybrać materialny kształt dzięki strojom wystawnym i kunsztownym. Kostium maskaradowy otwiera jeszcze szersze pole dla inwencji i ekstrawagancji. Moda na wieczór i karnawał inspirację czerpie z wielorakich źródeł: dzikiej natury i rzemieślniczej doskonałości, pogoni za nowością i tradycji artystycznej, kultury wysokiej i popularnej, osiągnięć najnowszej techniki i dorobku cywilizacji odległych w czasie lub przestrzeni.
Modę wieczorową kojarzymy z określonym repertuarem form ubioru, a zarazem zachowań społecznych. Dzięki przekazom wizualnym i literackim rozpoznajemy ją także jako odrębne zjawisko kulturowe. Ukształtowało się ono w XVIII w. wraz z rosnącym zróżnicowaniem życia zbiorowego i powstaniem systemu określającego, jaki strój jest stosowny na daną okazję. Modę wieczorową i karnawałową charakteryzuje porywająca intensywność, pragnienie piękna, a jednocześnie wyrażenia za pośrednictwem stroju statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety. Ożywia ją napięcie między marzeniem a rzeczywistością.”
Jeśli szukasz inspiracji dla własnego karnawałowego stroju lub jesteś ciekawa jak ubierały się kobiety w XIX i XX wieku, przyjdź na wystawę.